CLO, DPH a elektronika na Aliexpress – detailné informácie

Autor: Danka Wawreková
sobota, 28 september, 2019

Komentáre: 1 komentár.


4. Aké budem vlastne platiť poplatky?

 Veľmi jednoducho a skrátene.

Balík do 22 eur – neplatíte nič

Balík nad 22 eur do 150 eur – platíte DPH (20% z ceny tovaru spolu s poštovnými poplatkami) + poplatok za spracovanie a zastupovanie poštou alebo kuriérskou spoločnosťou

Ukážkový výpočet výslednej sumy: Tovar objednaný v hodnote 80 eur. Poštovné v tomto prípade nebolo žiadne. 20% z 80 eur – 16 eur. K týmto 16 eurám pripočítame poplatok za zastupovanie poštou či kuriérskou spoločnosťou ( okolo 5 eur v prípade pošty, kuriérske spoločnosti majú rôzne poplatky a sú dostupné na ich domovskej stránke)

Balík nad 150 eur – platíte CLO+DPH+ poplatok za spracovanie a zastupovanie poštou alebo kuriérskou spoločnosťou V prípade objednávky nad 150 eur sa ako prvý údaj ráta CLO a teda sa mení spôsob rátania DPH!

Ukážkový výpočet výslednej sumy: Tovar objednaný za 160 eur. Poštovné do tejto ceny nezarátavame. Podľa charakteru objednávky zistíme výšku cla. V našom prípade to bude luster z plastu (clo je vo výške 4,7%). Výpočet CLO – 4,7% zo 160 eur = 7.52 eur Výpočet DPH – 20% zo 167.52 eur (160+ 7.52) = 33.504 eur Výsledná suma potrebná na zaplatenie teda bude 7.52 + 33.504 = 41.024 eur. K tejto sume si stále treba prirátať poplatok za zastupovanie poštou alebo kuriérskou spoločnosťou.

5. Prečo platím poplatky ja a nie predajca z Aliexpress?

Poplatky za dovoz tovaru platí stále prijímateľ. Tieto poplatky nie je možné spätne vymáhať a teda to ani neskúšajte. Väčšina predajcov má na svojich stránkach upozornenie, že za akékoľvek colné poplatky nesie zodpovenosť kupujúci.   Dúfam, že vám článok pomohol zorientovať sa aspoň trochu v základných pojmoch týkajúcich sa colnice.  Ak nie a máte stále otázky, nechajte tu kľudne odkaz v podobe komentáru! Informácie taktiež nájdete v Alirecenze.cz a na portály Slovenskyali.sk. Tento článok je prvý z 3 pripravovných článkov ohľadom colnice – nabudúce sa môžte tešiť na odpovede na najčastejšie otázky ohľadom colnice a napíšeme si aj niečo o objednávaní fejkov.

Články ohľadom elektroniky postupne spracovávame, takže sledujte sekcie článkov. Pozrite sa napr. na:

Rokovania už prebehli, Európska Únia bude musieť CLO zrušiť, ak sa samozrejme neodvolá (konečný termín na odvolanie sa je 21.09.2015) a muselo by sa rokovať opäť. Ak by k dohode došlo, určite vás budeme opäť informovať. Momentálne je clo na elektroniku vo výške od 3 do 11%, v závislosti na druhu tovaru a pár ušetrených percent určite poteší nejedného nakupujúceho. Netreba ale zabúdať, že clo na mobilné telefóny je momentálne Clo nulové a tohto poplatku sa netreba vôbec obávať.

 

 

Danka Wawreková

 

Informácie sú čerpané z týchto zdrojov:

Všeobecné informácie

Informácie ohľadom CLA (konkrétne je to článok 28-36)

Informácie ohľadom DPH (konkrétne je to paragraf 24 a 48)

 


Stránky: 1 2

Počet komentárov: 1Odpovedať

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Ako nakupovat na Aliexpress
Články Aliexpress
Dôležité
Doplnky
Elektronika
GearBest
Móda
Nákupy Čína
Nakupy z ciny
Vianoce
Značky
    Viac:
    21 Jak napsat recenziu
    21 – Ako napísať recenziu na tovar zakúpený na Aliexpress

    Dorazili Vám šaty z Aliexpress a ste nadšená !? Objednal ste si selfie tyč a ste nadšený !? Prišlo Vám...

    Zavrieť