CLO, DPH a elektronika na Aliexpress – detailné informácie

Autor: Danka Wawreková
sobota, 28 septembra, 2019

Komentáre: 1 komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (642 hlasov, priemer: 4,99 z 5)
Loading...

Ak chcete objednávať zo zahraničia, v našom prípade z Aliexpress, je dôležité myslieť na colnicu a všetko s ňou spojené. Tak napríklad  čo je CLO či DPH, kedy budem platiť poplatky, aké poplatky budem platiť a prečo by som vlastne niečo platiť mal? V prípade, že neviete na niektorú z týchto otázok odpovedať, čítajte ďalej.   Na internete nájdete mnoho rôznych informácií ohľadom colnice. Cieľom tohto článku je zjednotiť ich a niektoré veci vysvetliť. Informácie sú orientované na súkromné osoby, nakoľko podmienky pre podnikateľov sa môžu líšiť.

1. Čo je to DPH?

DPH alebo daň sa platí pri objednávkach, ktorých celková hodnota (teda cena tovaru aj s poštovným) je vyššia ako 22 EUR. V tomto prípade je to 20% z celkovej sumy. V krajinách európskej únie je nutnosť platiť DPH nad 22 eur všade rovnaká. Jediné odlišnosti sú v konečnej výške DPH. Zatiaľ čo na Slovensku je to spomínaných 20%, v Nemecku len 19% a v Čechách zas 21%.

2. Čo je to CLO?

CLO alebo colný poplatok sa vyberá pri objednávkach, ktorých vlastná hodnota (teda len samotná cena tovaru ) je vyššia ako 150 EUR.  Výška cla sa líši v závislosti o aký tovar sa presne jedná. Bližšie informácie viete nájsť v oficiálnom dokumente z colnice a to presne tuto (podstatná časť začína na strane 17, Oddiel 2)

3. Kedy teda budem platiť poplatky?

Clo a DPH sú poplatky, ktoré sa týkajú všetkých objednávok z krajín tretieho sveta. To ale neznamená, že zrovna tá vaša objednávka bude spoplatnená. O čom vlastne hovorím?

Colnica ako taká, nemá reálny prehľad o tom, čo sa vo vašej objednávke nachádza, dokonca netuší ani cenu. Je teda úplne reálne, že aj keď bola vaša objednávka drahšia ako 22 eur, príde k vám bez problémov a bez poplatkov domov. Ako je to možné?

 • Colník odchytí váš balík. Boli to letné šaty za 25 eur. Na balíku je ale napísané – 2 tričká a cena 15 eur. Balík je malý, váha približne zodpovedá 2 tričkám a colník nemá čo riešiť. Pre istotu to ešte prejde röntgenom, či tam náhodou nebude niečo iné. Röntgen síce veľa ukáže, ale rozhodne vám neukáže či je tam poskladané tričko alebo šaty. Colník balík púšťa k vám domov.

  Čo ak by sa colníkovi, aj napriek röngtenu a cene na balíku, balík samotný nepozdával?

 • Balík vam zadrží a v blízkej dobe dostanete notifikáciu o jeho zadržaní. Poštou alebo emailom dostanete všetky informácie – teda aké doklady treba colnici poslať a prečo vám bol balík zadržaný. Po poskytnutí všetkých informácií colník zistí, že váš balík presiahol sumu 22 eur a teda spadá pod DPH. V blízkej dobe vám bude doručený balík na dobierku. Táto dobierka je vlastne DPH + poplatok za spracovanie a zastupovanie poštou (tento poplatok je poplatok pošty a s colnicou nemá nič spoločné).

 

Pokračujte v čítaní tohoto článku na stránke 2 pre ďalšie dôležité otázky typu, aké poplatky budete platiť a prečo


Stránky: 1 2

Počet komentárov: 1Odpovedať

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Ako nakupovat na Aliexpress
Články Aliexpress
Dôležité
Doplnky
Elektronika
GearBest
Móda
Nákupy Čína
Nakupy z ciny
Vianoce
Značky
  Viac:
  Jak vybrat spravnou velikost obleceni nebo bot SK Aliexpress
  46. Ako vybrať správnu veľkosť oblečenia alebo topánok

  Ponuka tovaru na Aliexpress je neskutočne veľká, ale nesmiete zabudnúť na to, že veľkosť oblečenia nemusí vždy zodpovedať našim európskym...

  Zavrieť