Colnica a Aliexpress – otázky a odpovede

Autor: Danka Wawreková
sobota, 28 septembra, 2019

Komentáre: pridaj komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (600 hlasov, priemer: 4,87 z 5)

Loading...

V minulom článku s názvom Kedy sa platí CLO a DPH za tovar z Aliexpress, sme vysvetlili základné pojmy, čo a kedy platiť a ako platiť. Ak ste ho zmeškali, nečítali alebo si ho už nepamätáte, nájdete ho tu. Určite doporučujeme prečítať si aj ďalší článok CLO, DPH a elektronika na Aliexpress – detailné informácie. Čo ale s otázkami, ktoré môžu prísť neskôr? Na tie si skúsime odpovedať dnes. Colnica a Aliexpress – otázky a odpovede sú tu:

 

 

 1. Balík bol zadržaný, ale je to len neznačková šatka za 2 eurá. Ako to?

Colník približne vie čo sa v balíku nachádza, ale  nie na 100% . Taktiež netuší, či cena naozaj nepresiahla limit 22 eur. Čo musíte urobiť je poslať na colnicu všetky potrebné dokumenty. Balík vám bez problémov a bez akýchkolvek poplatkov doručia bežným spôsobom.


 1. Čo sú to tie „všetky potrebné dokumenty“?

Všetkými potrebnými dokumentmi sa rozumie:

 • Výpis z vašej objednávky – teda čo ste si objednali a za akú cenu.
 • Výpis z vášho účtu – opäť sa jedná a doklad ceny (tento bod je povinne nepovinný, niektorí colníci ho vyžadujú, niekedy sa zaobídete bez neho – ak chcete mať všetko čím skôr doma – odporúčam naraz odoslať všetko). V prípade, že by colníkovi tento výpis chýbal, dostanete informáciu o tom, že ho musíte dodať.
 • Žiadosť o zastupovanie poštou v colnom konaní (tento bod je opäť povinne nepovinný). Zastupovať sa v colnom konaní môžte aj sami, ale je lepšie nechať celé vybavovačky pošte. Záleží na vás.

 1. Počula som o super trikoch ako nápis Gift alebo nizšia suma na balíku. Ako to funguje?

Veľa ľudí si chybne myslí, že za Darček (teda Gift) sa neplatia žiadne poplatky. Opak je ale pravdou. Gift je rovnako spoplatnený ako obyčajné balíky. Rozdiel je len v limite, ktorý sa pri darčeku posúva z 22eur na 45eur. Od tejto sumy sa na ňom uplatní rovnaké DPH ako na obyčajnom balíku. Ak by ste to ale aj napriek tomu chceli skúsiť – určite vás bude zaujímať ako presne bude colník vedieť cenu, z ktorej vám to DPH vyráta – veď je to darček, vy cenu neviete. Colník si ju nájde. Na internete si pozrie tovar, o ktorý sa jedná a nájde si približnú sumu, za akú sa daný tovar dá kápiť. Ľahko sa teda môže stať, že zatiaľ čo ste vy reálne zaplatili 25 eur, colníkovi vyjde suma 82. Netreba sa báť – ak colníkovy viete vydokladovať vami zaplatenú sumu – nebude sa vás tento scenár týkať.


 1. A ako je to s nižšou sumou?

Predajci skoro stále píšu na balík nižšiu sumu a aj tak to kvantám ľudí nepomohlo. Ak objednávate 5  kabeliek za 50 eur a predajca na balík napíše cenu 5 eur – naozaj, naozaj a naozaj to colník nezožerie. Ten balík bude veľký a ťažší a teda podozrivý. Ak už chcete nižšiu sumu použiť, skúste to, ale predajcovi stále napíšte akú sumu má zadať, aby nebola priveľmi nízka. Ak vám bude ale balík zadržaný, aj tak vám to nepomôže.


 1. Idem si objednať šaty za 80 eur. Prídu mu vôbec z colnice?

Colnica si váš tovar naozaj nenecháva len preto, pretože má vyššiu hodnotu. Jediné čo vás v tomto prípade zaujíma je len koľko budete platiť DPH, nie či vám tovar dajú alebo nie. V tomto prípade teda platí – 20% z celkovej ceny tovaru (cena tovaru spolu s poštovným).


 1. Cena na výpise z objednávky a na výpise z účtu sa dá predsa sfalšovať!

Sfalšovať v dnešnej dobe sa dá naozaj veľmi veľa vecí – ale ako v iných prípadoch, aj tuto hrozí väčší trest ako len zaplatenie DPH či CLA . A za to vám niekoľko ušetrených eur nestojí.

CLO a DPH na Aliexpress


 1. Prišiel mi balík, mám zaplatiť CLO/ DPH alebo oboje. Pre mňa je to vysoká suma, čo robiť?

Odporúčam nabudúce objednávať len v prípade, ak ste pripravený tieto poplatky platiť. Je to zbytočné mrhanie vášho a predajcovho času. Okrem času sa môžte pripraviť aj o časť penazí a to už naozaj nie je na mávnutie rukou. Ak sa už ale situácia stala, balíka sa viete vzdať a nechať ho poslať naspäť predajcovi. Stačí poslať na colnicu vyplnené „Vyhlásenie adresáta“. Zo skúseností je možnosť, že v tomto prípade vám predajca nebude chciet vrátiť celú sumu. Eskalácia na Aliexpress nemusí pomôcť, nakoľko predajcovia na Aliexpress nenesú zodpovednosť za prípadné CLO či DPH.

POZOR! Rozhodne ale nenechávajte balík bez odozvy nevyzdvihnutý na colnici! Tento balík prepadá colnici a je len na nej čo s ním urobí – ak teda predajca nemá svoj tovar, nemá prečo prísť o peniaze.

Ak ste tu stále nenašli čo hľadáte – píšte, prípadne skúste informácie pohľadať v diskuznom fóre o Aliexpress na stránkach AliRecenze.cz . Colnica a všetko s ňou spojené je naozaj rozsiahla téma, zákony sa menia a ako každá iná práca s ľuďmi – niekedy je nálada dôležitejšia ako to čo tvrdí zákon. Tento článok bol druhý z 3 článkov ohľadom colnice. Nabudúce teda niečo o objednávaní fejkov z Aliexpress. Objendávať či nie?

 

Danka WawrekováOdpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine  Viac:
  SJ-cam-Go-Pro-kamera-sportovni-profilovy-obrazek-2
  Športová kamera GoPro a SJ4000 z Aliexpress

  V tejto digitálnej dobe, kedy si vsetci všetko fotíme a natáčame, začali byť akčné kamery extrémne populárne. Najvýznamnejšou značkou kamier do extrémnych podmienok...

  Zavrieť