Ako bezpečne kúpiť FEJK na Aliexpress

0
133


Či už ich máte radi, neznášate ich, nakupujete alebo nie, existujú a na Aliexpress sa dajú kúpiť. Áno, myslím tým fejky. Pri ich hľadaní ste sa možno zapotili, nakoľko predajcovia nesmú používať originálne mená značiek a nesmú používať ani ich logá. Ak ste sa ale prebojovali ponukou Aliexpress a našli to čo hľadáte, možno sa vám zíde vedieť čo vás môže na Slovensku čakať v prípade, že si objednáte fejk.

 

>> Stránka, kde nájdete aktuálne odkazy na značkový tovar<<

1. Ochranné známky, čo to je a na čo to viem použiť?

Každá značka má svoju ochrannú známku. Každá ochranná známka ale neplatí v každej krajine. Čo to znamená? Zatiaľ čo značka Vivienne Westwood má svoju ochrannú známku vo Švajčiarsku, na Slovensku je to tovar bez ochrannej známky, takže sa podľa zákona nejedná o fejk a nemám žiaden problém si veci s touto značkou objednať. Pred každou kúpou si značku skúste skontrolovať na stránkach ÚPV SR, aby ste vedeli, či daná značka má alebo nemá na Slovensku ochrannú známku.

O tom ako zadržiavanie balíkov funguje už vieme (ak náhodou nie, viac info nájdete v článku tuto).

2. Ako postupovať ak zrovna ten váš balík s fejkom zadržia?

To je jednoznačne ťažké povedať. Väčšinou platí – zadržaného tovaru tohto charakteru je lepšie sa vzdať hneď, teda ho hneď nechať poslať naspäť predajcovi. Čo viete urobiť ešte pred týmto krokom – popýtať si od predajcu doklad originality. Ak vám ho nebude schopný poskytnúť, máte eso v rukáve pri následnom spore. Po vzdaní sa tovaru treba otvoríť spor s tým, že sa predajcovi tovar vracia naspäť. Návratku pred poslaním si oskenujte alebo ofoťte, túto fotku následne pridajte do vášho sporu ako dôkaz, že sa predajcovi tovar vracia naspäť!

V prípade, že sa jedná o fejk by ste mali dostať všetky peniaze naspäť. Stačí sa obrániť s tým, že ste nevedeli, že sa jedná o fejk a tým, že predajca nevedel poskytnúť doklad originality (už vidíte na čo vám bol doklad dobrý?). Opäť odporúčam tovaru sa vzdať a nenechať ho ležať na colnici. Fejk by bol s najväčšou pravdepodobnosťou zničený.

Zadržanie a nepustenie aj fejkového tovaru neplatí stále a je celkom možné, že po vydokladovaní ceny vám bude balík normálne poslaný – s DPH/Clom alebo bez, záleží na cene.

3. Ako presne sa vzdať tovaru?

V liste, ktorý vám príde od colnice nájdete „Vyhlásenie Adresáta“ tzv. návratku. Tú stačí vypísať a váš balík by mal cestovať naspäť k predajcovi.

4. Objednávať teda fejk alebo nie?

Naozaj ťažko povedať. Sú ľudia, čo podobný tovar objednávajú často a bez problémov. Sú ľudia, čo objednajú fejk raz a zadržia im ho. V podstate nemáte čo stratiť, ak dodržíte pár zásad.

  • Tovaru sa stále vzdajte.
  • Rozhodne ho nenechávajte ležať na colnici. Nemusíte totiž dostať pri spore peniaze naspäť od predajcu – bez tovaru vám ich nemusí vrátiť (colnica je vaša povinnosť).
  • Je dobré si pozrieť pred objednaním zaregistrované ochranné známky na Slovensku. Možno zistíte, že vami hľadaná značka nemá ochranná známku a tým pádom nebude zadržaná – aj keď su to stále fejky.
Počula som o super triku pri objednávaní tenisiek. Stačí si ich nechať poslať po jednej 🙂

Obľúbený, aj keď nefungujúci trik. Čo budete robiť s jednou doručenou topánkou a druhou zadržanou na colnici je síce len a len váš problém, ale na čo si to zbytočne komplikovať. Pri takomto objednávaní vzniká ešte viac problémov a taktiež sa znižuje šanca, že dostanete všetky peniaze naspäť.

 Stále platí, že ak máte otázku ohľadom colnice – nechajte komentár. Budeme aj rádi za Váš názor. Kúpili by ste si fejk alebo ste tvrdým zástancom originálneho tovaru?

Danka Wawreková

0/5 (0 Reviews)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno