Prehľadne: Čo mám robiť, keď mi dorazí tovar po 1.7.2021?

Autor: Slovenský Aliexpress
nedeľa, 6 marca, 2022

Komentáre: pridaj komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (428 hlasov, priemer: 4,94 z 5)
Loading...

V článku Čo sa zmení od 1.7.2021 a ako sa vyhnúť vysokým poplatkom sme Vás informovali o tom, že od 1.7.2021 budú podľa nového zákona zdanené aj zásielky do 22 eur. Začiatok júla sa blíži a my Vám prinášame nové informácie priamo od colnej správy, ako to všetko bude prebiehať. Ak totiž chcete ušetriť, tak si musíte vybaviť colné vyhlásenie sami. Ako postupovať sa dozviete v našom článku.

 

Čo nás čaká od 1.7.2021?

 

Radi by sme vás upokojili, že celá situácia okolo platenia DPH vyzerá horšie, než by v skutočnosti mala byť. Aliexpress sa už na túto situáciu pripravuje hneď niekoľkými spôsobmi, pretože si nemôže dovoliť odliv svojich zákazníkov. Máme tu 4 varianty, ako by to mohlo byť. Oficiálne Aliexpress ešte nič nepotvrdil.

1. Prvá varianta je najviac pravdepodobnou variantou je, že DPH budeme platiť už pri vytvorenej objednávke priamo na Aliexpress. Aliexpress môže zvoliť zástupcu v celej EÚ, ktorý bude za eshopy odvádzať vopred DPH. (Tzv. Jednotné kontaktné miesto pre dovoz – IOSS – Import one stop shop). Jedná sa o nový systém, ktorý nám ušetrí peniaze za colné konanie.

2. Druhou variantou, ktorá sa teraz už deje, je vytváranie skladov v Euroskej únii. Čokoľvek si objednáte z európskych skladov v EU, tak vám nielen že príde tovar cca do 7-10 dní, ale nebudete musieť platiť nič navyše ani nič vybavovať. Ceny tovaru sú rovnaké, len platíte vyššie poštovné.

3. Tretí varianta: Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že objednávame hlavne z čínskych skladov na stránkach Aliexpress a všetky balíky nám za posledný mesiac už teraz chodí z Holandska alebo z Litvy. Z 25 balíčkov objednaných z čínskych skladov nám prišlo 17 z Holandská a 8 z Litvy. Ak to tak bude aj naďalej, a balík nám takto príde po 1.7.2021, tak colné konanie bude vynechané. Žiadnu pridanú daň ani poplatky pošte platiť nebudeme, pretože sa jedná o balíčky v rámci EÚ.

4. Štvrtá varianta, ktorá je málo pravdepodobná, je platenie DPH colnému úradu a poplatky Slovenskej pošte. Colný úrad sa na celú situáciu pripravuje nielen kvôli zásielkam z Číny, ale tiež kvôli zásielkam z Veľkej Británie, USA a ďalším krajinám mimo EÚ. Aliexpress zostáva aj tak bezkonkurenčne najlacnejším predajcom v porovnaní s lokálnymi predajcami, ktorí predávajú rovnako tovar za niekoľkonásobne vyššie ceny.

 

Pre zásielky s nízkou hodnotou budete môcť podať colné vyhlásenie s osobitným zredukovaným súborom údajov za splnenia všetkých týchto podmienok:
1. zásielka je oslobodená od dovozného cla. Pri obchodnom tovare objednávanom napr. prostredníctvom internetu je to hodnota zásielky nepresahujúca 150 EUR, oslobodenie sa však nevzťahuje na alkoholické nápoje, parfémy, toaletné vody, tabak a tabakové výrobky.
2. tovar v takýchto zásielkach nepodlieha zákazom a obmedzeniam (napr. v oblasti zdravia, bezpečnosti, životného prostredia, duševného vlastníctva a pod.),

 

Ako postupovať v prípade, ak …

 

A) Dodávateľ (predajca) z tretej krajiny bude zaregistrovaný daňovými orgánmi v niektorom členskom štáte a bude mať pridelené osobitné identifikačné číslo DPH – iOSS, tak takýto registrovaný dodávateľ účtuje DPH už pri nákupe spotrebiteľovi. Ak sa takýto tovar bude dovážať do EÚ, znamená to, že DPH bola vybraná už pri nákupe tovaru. DPH sa už nebude vyberať pri colnom konaní a zároveň platiť colným orgánom. Avšak, aby bolo možné identifikovať takýto nákup, bude potrebné podať elektronické colné vyhlásenie, v ktorom bude uvedené platné číslo iOSS dodávateľa (predávajúceho). Tovar bude po overení údajov v colnom vyhlásení v takomto prípade automaticky prepustený do voľného obehu. Prepravcovi následne poskytnete číslo MRN (Movement reference number) – prideľuje ho colný systém a bude uvedené v správe o prijatí colného vyhlásenia. Podľa MRN čísla si bude vedieť prepravca overiť stav colného vyhlásenia (napr. že už je tovar prepustený do voľného obehu) a môže Vám zásielku doručiť.

B) V prípade, že predajca nebude registrovaný v systéme iOSS na DPH v niektorom členskom štáte, tak DPH bude zaplatená priamo pri colnom konaní po podaní colného vyhlásenia colným orgánom. Ak sa nechcete dať zastupovať v colnom konaní a podáte colné vyhlásenie elektronicky, tak po prijatí podaného colného vyhlásenia na tovar nakúpený od neregistrovaného predávajúceho (ak nebude tovar vybraný na kontrolu), Vám budú odoslané údaje potrebné k platbe a to elektronickou správou v systéme IS CEP. Po úhrade DPH (po pripísaní na účet štátnej pokladnice a spárovaní variabilného symbolu s príslušným colným vyhlásením) bude tovar automatizovane prepustený do voľného obehu. Prepravcovi následne poskytnete číslo MRN podľa ktorého si bude vedieť overiť, stav colného vyhlásenia (napr. že už je tovar prepustený do voľného obehu) a môže Vám zásielku doručiť.

 

 

Čo budete potrebovať k podaniu colného vyhlásenia?

 

Colné vyhlásenie sa podáva výlučne elektronicky cez informačný systém Centrálny elektronický priečinok (IS CEP). Na podanie colného vyhlásenia bez toho, aby ste niekoho splnomocnili na zastupovanie v colnom konaní, budete potrebovať kvalifikovaný elektronický podpis (napr. občiansky preukaz s elektronickým čipom s vydanými certifikátmi na podpisovanie), inštalovaný softvér v počítači (tzv. podpisové komponenty) – postup inštalácie softvéru je dostupný tu: https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie . Ďalej aktivovanú elektronickú schránku na Ústrednom portáli verejných služieb www.slovensko.sk a registráciu do IS CEP, ktorú si môžete vybaviť aj v súčasnosti cez registračný formulár dostupný dolu na tejto stránke https://www.cep.financnasprava.sk/sk/ako-pouzivat-cep/informacie-k-registracii . O vytvorení používateľského účtu budete informovaný notifikačným emailom najneskôr nasledujúci pracovný deň po odoslaní registračného formulára.

K zásielkam s nízkou hodnotou pripravuje finančná správa nový portál prostredníctvom ktorého bude možné na takéto zásielky podať colné vyhlásenie zredukovaným súborom údajov.

O pripravovanom portáli a práci s ním budú v najbližšej dobe zverejnené informačné materiály, návody a postupy na webovom sídle finančnej správy www.financnasprava.sk na jej titulnej stránke.

Finančná správa ohľadom zásielok s nízkou hodnotou zverejnila tlačovú správu – priamy odkaz:  https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_nove-pravid-precl-ts

V prípade, že klient nemá eID, bude môcť na podanie colného vyhlásenia prostredníctvom nového portálu splnomocniť inú osobu, napr. aj rodinného príslušníka, ktorý eID má a rovnako má zriadenú elektronickú komunikáciu s colnými orgánmi. Upozorňujeme však, že colné vyhlásenie môže podať len osoba spôsobilá na právne úkony, teda staršia ako 18 rokov.

Kalkulačka pre výpočet cla, DPH a poplatkov s tým spojených bude novinkou pre užívateľov, ktorí používajú doplnok do prehliadača Aliexpress Superstar. Určite si ho pridajte aj vy a očakávajte túto veľkú novinku. Naviac Vám doplnok ukazuje cenovú históriu, môžete vyhľadávať v slovenskom jazyku, preloží vám automaticky celý Aliexpress do slovenčiny, môžete vyhľadávať podľa obrázka a mnoho ďalšieho.

Pozor: Kalkulačka sa bude nachádzať v košíku na pravej strane priamo na stránkach Aliexpress, takže ju nebudete musieť hľadať na internete, alebo si nič počítať. Zapnite si upozornenie na stránku alebo sa prihláste na odber emailu, nech sa o tejto novinke dozviete ako prvý.

 

Čo budete potrebovať k podaniu vyhlásenia?

 

1.Podací číslo zásielky

2. Základné údaje k zásielke

 • odosielateľa
 • druh tovaru
 • hmotnosť
 • hodnotu tovaru a prepravy

3. Zaradenie tovaru podľa kódu v colnom sadzobníku

4. Elektronickú identifikáciu – niekoľko možností napr. Použitie e-občianky, čipom alebo cez bankový identitu, prostredníctvom identifikačného čísla, elektronický podpis, mobilné kľúč e-governmentu, atď.

5. Sadzbu DPH – v systému je prednastavená základná sadzba. Ak sa jedná o špecifické tovary, kde sa uplatňuje znížená sadzba DPH, tak musíte sadzbu upraviť a doložiť potrebné informácie k tomuto tovaru.

 

Koľko teda zaplatíme po novom pri nákupe zo zahraničia?

Tovar do 150 € (iba DPH):

 • Pri nákupe tohto tovaru bude potrebná platba dane z pridanej hodnoty vo výške 20 %. Pri tovare s hodnotou napríklad 20 € bude hodnota DPH vo výške 20 % z ceny tovaru, teda 4 €, ktoré sa pripočítajú k výslednej cene.
 • Po započítaní poplatku za zastúpenie pri klasickom colnom konaní Slovenskou poštou vo výške 4 €/ zásielka sa tak cena navýši na 28 € (bez poplatku za poštovné). Pri takomto nákupe sa však jednoznačne neoplatí využiť služby a neskoršie zastupovanie kuriérskou spoločnosťou, ktorá by si v niektorých prípadoch mohla vypýtať aj poplatok vyšší ako je samotná cena lacného tovaru.
 • Pri využití elektronickej colnej deklarácie Slovenskou poštou potom vyjde 1 zásielka o hodnote 20 € po započítaní poplatku DPH (4 €) a poplatku za colné konanie (9 € do 3 položiek v zásielke) na celkových 33 €.

Tovar nad 150 € (DPH + clo) :

 • Zásielky s vyššou hodnotou ako 150 € už museli aj doteraz prejsť colným konaním (hodnota cla je od 3 – 11 %) a adresát musel za tovar zaplatiť aj DPH. Pripomíname však, že colné konanie sa nevzťahuje na tovar ako smartfóny, počítače, notebooky, GPS navigácie či podobné elektronické zariadenia.

 

Príklady výpočtov podľa nových pravidiel

 

1. Vyplnili ste si elektronické colné vyhlásenie sami

 • Cena šiat je 10 EUR + poštovné 1 EUR
 • Výpočet DPH: 10 EUR + 1 EURO = 11 EUR
 • Sadzba DPH je 20% tzn. 11 EUR * 0,20 = 2,2 EUR
 • Celková cena šiat vrátane všetkých poplatkov bude: 10 EUR + 1 EURO + 2,2 EURA = 13,2 EUR

 

2. Nechali ste sa zastupovať Slovenskou poštou a dodali ste podklady

 • Cena šiat je 10 EUR + poštovné 1 EUR
 • Zastupovanie Slovenskou poštou stojí 9 EUR
 • Výpočet DPH: 10 EUR + 1 EURO + 9 EUR = 20 EUR
 • Sadzba DPH je 20% tzn. 20 EUR * 0,20 = 4 EURA
 • Celková cena šiat vrátane všetkých poplatkov bude: 10 EUR + 1 EURO + 9 EUR + 4 EURA = 24 EUR

Koľko ma bude stáť, keď sa budem chcieť nechať zastupovať v colnom vyhlásení?

 

Nižšie sme pre Vás pripravili prehľadnú tabuľku s cenníkom jednotlivých doručovateľov.

Colna sprava 1.7.2021 dph clo aliexpress cina Slovensko cennik oriz

 

Komu mám zaplatiť DPH?

 

A) Priamo colnému úradu, ak ste si vybrali možnosť, že sa budete zastupovať sami elektronickým colným vyhlásením a zásielku Vám dopravuje Slovenská pošta

B) Subjektu, ktorý Vás bude zastupovať v colnom konaní

C) Priamo na e-shope, kde tovar kupujete. E-shop si totiž môže zvoliť zástupcu v celej EÚ, ktorý bude DPH odvádzať za e-shop (tzv. Jednotné kontaktné miesto pre dovoz – IOSS – Import One Stop Shop). Jedná sa o nový systém.

Vždy musí byť colné vyhlásenie podané elektronicky u všetkých týchto spôsobov.

DPH sa platí z celej ceny zásielky vrátane nákladov na doručenie.

 

Kedy colná správa prepustí zásielku jeho príjemcovi? Postup.

 

Elektronické colné vyhlásenie vyžaduje elektronickú komunikáciu ako s doručovateľom, tak s príjemcom zásielky. Colný úrad zásielku prepustí v prípade, že:

 1. tovar je dopravený na Slovensko a je na Slovenskej pošte,
 2. Slovenská pošta predloží zásielku na colné konanie,
 3. príjemca podá elektronické colné vyhlásenie,
 4. colná správa overí údaje v colnom vyhlásení, vypočíta daň z pridanej hodnoty a príjemca musí uhradiť tento dlh.
 5. akonáhle sumu uhradíte colnej správe, tak aplikácia informuje Vás a tiež Slovenskú poštu. Tá vám zásielku následne doručí.

 

Ako sa dozviem odkiaľ mi príde zásielka?

 

Už sa Vám možno niekedy stalo, že ste urobili objednávku na Aliexpress a vybrali ste doručenie z Činy, ale nakoniec tovar dorazil napr. z Holandska. V tomto prípade totiž nemusíte platiť DPH, pretože tovar dorazil z európskeho skladu v EU. Ale to ste vopred nevedeli. Preto bude asi najlepšie počkať na sledovacie číslo od predajcu a pozrieť sa odkiaľ Vám daný produkt dorazí. Na základe toho sa rozhodnete či podáte elektronické colné vyhlásenie alebo nie. A ak si nebudete istí, tak bude asi najlepšie počkať až Vás kontaktuje Slovenská pošta alebo iný dopravca s doplnením údajov k elektronickému colnému vyhlásení. Vždy Vás niekto kontaktuje.

 

Ako zistím či moja zásielka patrí do kategórie do 150 eur?

 

1. Záleží na vlastnej hodnote tovaru v zásielke. Do hodnoty tovaru sa nezapočítava cena za dopravu, aj keď sa z nej potom počíta výška DPH. Tzn. výšku DPH platíte z celkovej ceny zásielky vrátane dopravy.

Príklad: Tovar v hodnote 140 EUR s poštovným za 20 EUR sa počíta do kategórie do 150 EUR, aj keď je celková zaplatená suma pri nákupe 160 EUR. DPH sa ale počíta zo sumy 160 EUR.

 

2. Keď sa stane, že máte v jednom balíku viac menších zásielok a ich celková hodnota presahuje 150 eur, tak musíte postupovať podľa pravidiel pre zásielky nad 150 eur.

 

3. V prípade, že Vám predajca poslal tovaru zdarma, napríklad iba za cenu poštovného, ​​tak musíte vyčísliť nejakú hodnotu tohto tovaru. Každý produkt má svoju hodnotu, aj keď ste ho dostali zadarmo. DPH sa teda bude počítať zo stanovenej vyčíslenej hodnoty a ceny poštovného, ​​ktoré ste zaplatili.

 

Na celý proces podanie elektronického vyhlásenia sa pozrieme v ďalšom článku. Dajte si odoberať novinky na náš web, nech sa všetko dozviete včas. Ak máte k tejto téme nejaký dotaz, tak ho napíšte dole pod článok do komentárov.

Mohol by Vás tiež zaujímať nový článok, ktorý upozorňuje na podvodné emaily, ktoré chodia pod menom Slovenskej pošty.

 


Odpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine  Viac:
  Recenzia GearBest fen vysousec vlasu SK
  Fén / sušič na vlasy z Číny – GearBest

  Väčšina z nás používa fén takmer každý deň a je jedno či sa jedná o muža alebo ženu. Fén nájdete...

  Zavrieť