Pozor na podvodné emaily a SMS nielen od Slovenskej pošty

Autor: Slovenský Aliexpress
nedeľa, 27 júna, 2021

Komentáre: pridaj komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (150 hlasov, priemer: 4,97 z 5)
Loading...

Každý z nás dostal niekedy nejaký spam, či už do emailu alebo sms. Často však ani nejde poznať, že sa jedná o podvodný email. V článku Podvodné emaily Aliexpress a PayPal – zneužitia platobnej karty sme písali o podvodných emailoch. Tieto emaily sa tvárili, že prichádza z Aliexpress alebo Paypal. Dnes sa zameriame na podvodné emaily a SMS, ktoré predstierajú, že sú od Slovenskej pošty. Takéto emaily majú za cieľ Vás pripraviť o peniaze, poškodiť Vám počítač alebo telefón. Preto určite venujte tomuto článku pozornosť. Slovenská pošta nerozosiela žiadne podvodné emaily a nemá s nimi nič spoločné.

Slovenská pošta upozorňuje na podvodné emaily

Či už si myslíme o servise Slovenskej pošty čokoľvek, tak v tomto je naozaj nevinne. Slovenská pošta sama upozorňuje na svojich stránkach, že sú pod jej menom takéto podvodné emaily rozosielané.

 

Čo je to phishing

Phishing je falošná metóda, ktorá zneužíva našej nepozornosti a dôverčivosť. Táto technika vďaka rozosielaniu podvodných emailov a sms získava Vaše citlivé dáta. Takéto správy Vás vyzývajú, nech na ne kliknete alebo niečo zaplatíte. Väčšinou sa tieto správy schovávajú za mená všeobecne známych spoločností, aby si získali Vašu dôveru hneď na začiatku.

 

Čo sa môže stať, keď na niečo také kliknete?

Napríklad v emailu po vás môžu chcieť vyplniť osobné údaje ako je prihlasovacie meno a heslo. Vďaka tomu Vám potom môžu z účtu stiahnuť peniaze alebo získať vaše kontakty a osobné údaje. A môžu ďalej šíriť rovnaký podvodný email alebo vírus medzi Vaše kontakty. Títo kybernetickí útočníci dnes už dokážu monitorovať aj to, čo píšete na klávesnici, sledovať Vašu komunikáciu a zneužívať Vaše dáta. Po kliknutí na nejaký vírus Vám môže útočník zablokovať vzdialene počítač a požadovať výkupné za opätovne sprístupnenie vášho počítača. Predtým sa dali takéto správy rozpoznať, pretože mali zlú gramatiku. Dnes vyzerajú tieto podvodné emaily alebo sms veľmi vierohodne. Preto si veľmi pozorne čítajte všetko na čo klikáte.

 

Ako sa môžem chrániť?

 • Pozorne si čítajte všetky správy a ak sa Vám niečo nezdá, tak kontaktujte spoločnosť od ktorej Vám údajná správa prišla
 • Všímajte si nezrovnalostí – gramatické chyby, neznáme meno odosielateľa, skrátené odkazy
 • Nedávajte nikomu svoje osobné, prihlasovacie alebo platobné údaje
 • Buďte v strehu a Neskočte na vety typu: „Darček zadarmo len pre Vás“ apod.
 • Neklikajte a neotvárajte podozrivé emaily, sms a prílohy

 

Ako skontrolovať správnosť správy

Útočník sa snaží využiť vašej nepozornosti a vyberá podvodné adresy, ktoré môžu pripomínať správne adresy Slovenskej pošty. Forma aj obsah podvodného e-mailu sa obmieňa a zdokonaľuje.

 • Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo eshopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky – a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatíza zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe.
 • Slovenská pošta uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmena), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny) Príklad: EB 101809415 SK

V prípade, že ste na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím Vám bola spôsobená škoda, odporúčame im obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní.

 

Podvodné emaily

V emailoch alebo sms Vás budú väčšinou povzbudzovať, aby ste niečo zaplatili a klikli na nejaký odkaz. Napríklad, že zásielka čaká na doručenie a je potrebné potvrdiť platbu 2,99 EUR pomocou nasledujúceho odkazu.

Že ide o podvod rozoznáte aj podľa nepravdivých údajov uvedených v podvodnom maile: zákaznícka podpora SP nefunguje 24 hodín a telefónne číslo na ZC je 0850 122 413 a nie 0850 192 413.

Podvodne emaily od Ceske Slovenske posty priklad 2

 

Podvodné SMS

V tejto podvodné SMS Vás opäť vyzývajú na zaplatenie Vašej zásielky. SMS vyzerá naozaj vierohodne, ale Slovenská pošta tento druh sms nikdy nezasiela.

 

 

Podvodne emaily od Ceske Slovenske posty priklad

Ďalšie sms správa vyzerá naozaj nevinne. Ide vraj o súťaž slovenských pošty. Chcú po Vás kliknúť na obálku, kde údajne vyhráte iPhone. Neklikajte! Opäť sa jedná o útok na Váš mobilný telefón a informácie v ňom.

SMS podvodna slovenska posta ceska spam

 

Na stránkach Slovenskej pošty nájdete ešte mnoho ďalších príkladov podvodných emailov. A znova opakujeme, že Slovenská pošta nie je autorom týchto podvodných správ. Naopak na svojich stránkach zákazníka na ne upozorňujú. Oficiálne stránky Slovenskej pošty sú https://www.posta.sk

V prípade podozrenia na podvodné správy sa obráťte na bezplatnú zákaznícku linku Slovenskej pošty 0850 122 413  alebo pošlite dotaz na mailovú adresu [email protected]

Takže sa nezabudnite riadiť starým dobrým heslom: „Dôveruj, ale preveruj!“, než na niečo kliknete.Odpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine  Viac:
  Squit game Hra na olihen aliexpress products christmast gift ENGsm
  TOP 20 produktov na tému seriálu Squid Game ( Hra na kalmáre ) z Aliexpress

  Stovky hráčov na mizine prijme zvláštnu pozvánku na detskú hru. Vnútri na nich čaká lákavá cena, ktorá ich môže stáť...

  Zavrieť