Čo sa zmení od 1.7.2021 a ako sa vyhnúť vysokým poplatkom?

Autor: Slovenský Aliexpress
utorok, 11 mája, 2021

Komentáre: pridaj komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (231 hlasov, priemer: 4,94 z 5)
Loading...

Od 1.7.2021 má začať platiť nový zákon, ktorý zruší existujúce oslobodenie platby DPH pre zásielky v hodnote do 22 eur. Tento zákon je platný pre všetky štáty Európskej únie. Všetci sme si už zvykli nakupovať v Číne (Aliexpress, Gearbest, Wish, Banggood, …) menšie veci, pretože sme nemuseli riešiť DPH ani clo. Veľkou výhodou je tiež dotované poštovné, takže sme si nakúpili lacno a ešte s poštovným zadarmo. Dôsledkom toho boli znevýhodnení lokálni predajcovia a politici museli zasiahnuť. Cieľom zákona je vyrovnanie konkurencia medzi Čínou a dodávateľmi EÚ. O plánovanej zmene zákona sme Vás informovali v článku Nový zákon od roku 2021 už na začiatku jeho plánovania v roku 2018. A ako to teda bude vyzerať v praxi?

 

Aktuálne vs nové pravidlá pri zásielkach z krajín mimo EÚ

Aktuálna situácia

a) tovar do sumy 22 eur – nemusíte sa o nič starať, balík Vám príde do schránky

b) tovar od 22 eur – 150 eur – doplatíte DPH = x % z (hodnota tovaru + poštovné + colné služby)

c) tovaru nad 150 eur – doplatíte clo podľa typu tovaru 1-10% a doplatíte DPH. Do výpočtu DPH sa započítava aj clo. U týchto zásielok počítajte ešte s poplatkom za uskladnenie u Slovenskej pošty 9 eur. Viz cenník pošty.

Nová situácia od 1.7.2021

a) pri tovare do 150 eur – doplatíte DPH = x % z (hodnota tovaru + poštovné + colné služby)

b) tovaru nad 150 eur – doplatíte clo a DPH

Konkrétne príklady a ako postupovať nájdete ďalej v článku.

 

Príklad výpočtu DPH od 1.7.2021

Hodnota zásielok je vypočítaná z ceny uvedenej na dokladoch, ktoré sa vzťahujú k dovážanému tovaru a je z nich zrejmé, kto, komu, za čo, v akej sume a mene platil a v akom množstve (objednávka, faktúra, výpis z účtu alebo pay pal) .

Výpočet colného dlhu:
CLO = x % z (hodnota tovaru + poštovné)
DPH = x % z (hodnota tovaru + poštovné + CLO)

Odporúčame objednať viac tovaru v jednom balíku od rovnakého predajca, aby ste nemuseli platiť poplatky za colnú deklaráciu pri každej zásielke. Od 1.7.2021 bude možné vybaviť celé colné konanie elektronicky prostredníctvom colnej správy. Ak si teda vybavíte všetko elektronicky, tak Vám odpadne poplatok za zastupovanie Slovenskou poštou 9 Eur.

 

★ Pripravujeme pre Vás kalkulačku CLA  a DPH
Ak už máte v prehliadači na počítači doplnok Aliexpress Superstar, tak sa môžete tešiť na skvelú novú funkciu. Tou je kalkulačka na výpočet Cla, DPH  a poplatkov s tým spojených. Kalkulačka sa bude nachádzať v košíku na pravej strane priamo na stránkach Aliexpress. Kalkulačku uvidia samozrejme iba uživatelia, ktorí majú nainstalovane rozšírenie Aliexpress Superstar v prehliadači. Tak si ho pridajte hned aj vy v tomto odkaze. Popis dalších super funkcii doplňku najdete tu.

 

Príklad výpočtu:

A) Objednali ste si tovar v hodnote 10 Eur  a poštovné bolo zadarmo, colné konanie si vybavíte elektronicky sami (ušetríte 9 Eur za Slovenskú poštu).

Základ DPH je 10 Eur krát 20% = 2 Eura. Celková suma za tovar by bola 10 Eur + 2 Eura = 12 Eur

B) Objednali ste si tovar v hodnote 10 Eur, poštovné bolo zadarmo, zastupovanie Slovenskou poštou stojí 9 Eur.

Základ DPH je 10 Eur + 9 Eur = 19 Eur. DPH vypočítame 19 Eur krát 20% = 3,8 Eur. Celková suma za tovar je 10 Eur + 9 Eur + 3,8 Eur = 22,8 Eur.

Ak si všetko vybavíte sami, tak ušetríte 22,8 Eur – 12 Eur = 10,8 Eur.

Konkrétny návod, ako postupovať, bude v predstihu zverejnený“ informuje Hana Prudičová z Generálneho riaditeľstva ciel s tým, že poplatok za colné deklaráciu účtovaný nebude, zákazník však bude musieť stále počítať s platbou za uskladnenie balíka v takzvanom dočasnom sklade prepravnej spoločnosti.

 

Ako vyhľadať európske sklady

Pozrite sa na návod, ako si európske sklady vyhľadať na Aliexpress.

 

Čo na to Alibaba?

Spoločnosť Alibaba je prevádzkovateľ Aliexpress a určite nechce prísť o miliónové predaje do krajín EÚ. Predajcovia na Aliexpress sa budú môcť registrovať v Európskom hospodárskom priestore. To by pre nás znamenalo, že daň zaplatíme automaticky už pri platbe v e-shope. Predajca by si premietol výšku DPH už do ceny tovaru. Zákazníka by potom neprekvapil doplatok keď zásielka dorazí do ČR.

Ďalšou možnosťou, ako nový zákon obísť sú Európske sklady. Alibaba stavia vlastnú sieť skladov a v Madride má dokonca kamennú predajňu. Takže by všetko nemuselo byť nakoniec tak zložité, ako sa teraz môže zdať.

Už teraz máte možnosť objednávať z Európskych skladov. Veľkou výhodou objednávok z Európskych skladov je aj rýchlosť doručenia tovaru. Aliexpress uvádza doručenie do 3-7 dní napríklad z Francúzska, Poľska, Belgicka, Holandska, atď. Pokiaľ si objednáte tovar z krajín EÚ, tak nemusíte žiadne clo ani DPH riešiť.

 

Aliexpress novy zakon 1.7.2021 clo dph evropske sklady cz

Už niekoľko rokov objednávame elektroniku z e-shopu Gearbest. Pri objednávaní sme si vybrali doručenie z Európskeho skladu a nemuseli sme nikdy riešiť clo alebo DPH.

 

Kontakty na colnú správu

Základné kontakty na colné orgány nájdete v Kontaktoch na webe Colnej správy.

 

Slovenská pošta a sledovanie zásielky

Overenie stavu zásielky, tzn., či zásielka bola odoslaná z tretej krajiny, bola prijatá Slovenskou poštou alebo je vykonávané colné konanie a pod. si overte na stránkach Slovenskej pošty.

 

★ Návod ako sledovať zásielky
Zistite, kde sa Vaša zásielka nachádza pomocou návodu Ako sledovať zásielky. Existuje totiž viac spôsobov, ako svoju zásielku sledovať. Podrobné informácie nájdete v návode.

 

Vyjadrenie ministerky financií v ČR

Firmy z Českej republiky i ďalších krajín Európskej únie musia ako platcovia odvádzať DPH bez ohľadu na to, koľko predávaný tovar stojí. Naopak firmy z tretích krajín si vďaka oslobodenie od DPH môžu dovoliť to rovnaký tovar predať za výrazne nižšiu cenu a majú tak oproti tým európskym veľkú konkurenčnú výhodu “ hovorí ministerka financií Alena Schillerová.

V posledných rokoch výrazne narastá dovoz zásielok z tretích krajín, a to predovšetkým z ázijských štátov. Do celej EÚ sa dováža až 150 miliónov malých zásielok bez DPH. „Súčasná situácia pritom priamo zvádza k fiktívnemu podhodnotenie tovaru, aby jeho cena nepresiahla limit 22 eur a zásielka sa tak nemusela zdaniť. Zrušenie výnimky pre malé zásielky z tretích krajín obmedzí priestor pre obchádzanie DPH a pomôže účinnejšie potierať cezhraničné daňové úniky, „dopĺňa česká ministerka financií.

 

Budeme Vás informovať

Vývoj situácie budeme sledovať a včas Vás budeme informovať. Nezáleží na tom, kedy ste si tovar objednali. Pre výpočet cla a DPH je dôležitý dátum doručenia na Slovensko. Takže ak chcete stihnúť termín pred 1.7. 2021, tak odporúčame objednať čo najskôr.

 

A čo vy? Aký máte názor na zmenu zákona od 1.7.2021? Napíšte nám Vaše názory do komentára.Odpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine    Viac:
    Black-Friday-Cyber-Monday-2019-na-aliexpress
    Black Friday a Cyber Monday na Aliexpress 2019

    Nedávno skončila veľká zľavová akcia 11.11. a už sa blíži ďalšia s názvom Black Friday! V preklade znamená Black Friday...

    Zavrieť