Čínsky nový rok 2019 – problémy s objednávkami

Autor: Slovenský Aliexpress
pondelok, 19 augusta, 2019

Komentáre: pridaj komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (6 492 hlasov, priemer: 4,99 z 5)
Loading...

Čínsky nový rok (ČNR) začína 5. februára 2019. Počas tejto dovolenky sú všetky továrne zatvorené. Bez výnimky. Kým oficiálna dovolenka trvá asi týždeň až desať dní, väčšina tovární je uzavretá celý mesiac. Táto doba je obzvlášť riziková pre produkty, ktoré majú byť dodané v jarnej sezóne. V tomto článku vám vysvetlíme, ako sa môžete vyhnúť oneskoreným objednávkam počas čínskeho nového roka.

 

1. Masová výroba a vývoj vzoriek sa zastaví.

Čínsky silvestrovský večer je stanovený na 5. februára 2019 a všetci dodávatelia začnú ukončovať operácie jeden až dva týždne vopred. ČNR zastavuje hromadnú výrobu a aj príjem objednávok oveľa skôr, než mnohí kupujúci očakávajú. Vina teda nie je len u predajcu, ktorý Vám tovar na Aliexpress alebo GearBest predáva, ale aj u výrobcu.

Rôzni predajcovia uzatvárajú svoje obchody v rôzne termíny, práve na základe uzavretia továrni ich dodávateľov. Ak sa ponáhľate s doručením napr. Svadobných dekorácií, tak sa najprv dohodnite s predajcom, či daný termín dodania naozaj stihne. Inak sa môže stať, že tovar nebude doručené včas.

Administratívni pracovníci zostávajú v pracovnom procese dlhšie, než pracovné linky, takže môžu skoršie objednávky bez problému vybaviť.

 

2. Produkcia je zastavená najmenej dva týždne po Čínskom silvestrovskom večeri

Kým oficiálny sviatok trvá zhruba päť pracovných dní (plus dva víkendy), väčšina pracovníkov zostáva vo svojich domovských provinciách na ďalší týždeň alebo dva. To vysvetľuje, prečo väčšina dodávateľov nie je v podnikaní dva a niekedy dokonca aj tri týždne po Čínskej silvestrovskej večeri.

Pripravte sa, že niektorí predajcovia Vám vôbec nebudú odpovedať na Vaše správy. Ak máte nejakú otázku, tak predajcovia určite napíšte a chvili počkajte, než Vám odpovie.

 

3. Vrátiť sa späť do bežného procesu môže chvíľu trvať

Nakoniec sa všetko vráti k normálu. Pravdou je, že mnoho výrobcov sa snaží v priebehu týždňov po Čínskom novom roku vrátiť do normálneho režimu prevádzky. Jedným z problémov sú pracovníci, ktorí sa napríklad už späť do práce nevrátia a neoznámia túto skutočnosť ani svojmu zamestnávateľovi. Takéto konanie môže predajcovi spôsobiť vážne narušenie dodávateľského procesu. Predajca musí hľadať nových pracovníkov a nahradiť ich napríklad nováčikmi.

Navyše na predajcu čaká po dovolenke veľké množstvo objednávok, ktoré sa snažia, čo najrýchlejšie vybaviť. Po týchto sviatkoch majte s objednávkami a predajcami strpenie.

 

4. Ako sa vyhnúť vážnym oneskoreniam kvôli čínskemu novému roku

Teraz, keď ste si vedomí trochu zložité dynamiky čínskeho nového roka, je na si čase vysvetliť, ako môžete predísť súvisiacim oneskorením.

Zadajte objednávky načas: Presvečte sa, že predajca stihne Vašu objednávku odoslať ešte pred začiatkom Čínskeho nového roka. Najneskôr na konci januára. Pokiaľ si nechávate šiť napr. Svadobné šaty na mieru, tak odporúčame kontaktovať predajcu ešte oveľa skôr.

Buďte s predajcom v kontakte: Čítajte správy od predajcu, kde Vás informuje, že už objednávku zaslal. Prípade mu sami napíšte, ak vidíte, že stále nebola Vaša objednávka odoslaná.

Sledujte zásielku pomocou sledovacieho čísla: – Ako sledovať zásielky

Otvorte spor: Pokiaľ Vám predajca potvrdil, že tovar dostanete včas, tak sa nebojte otvoriť spor. Máte nárok na to, aby bol dodržaná obchodná dohoda medzi Vami a predajcom.

Predĺžte si ochrannú lehotu: Ak na objednávku neponáhľate a nechcete otvárať spor, tak si nechajte predĺžiť ochrannú lehotu. Objednávka by Vám mala doraziť, ale iba o pár dní neskôr. Doporučujeme to takto urobiť.

5. Časová osa ČNR 2019

 • 22. januára: Niektorí dodávatelia a subdodávatelia zastavujú výrobu, čo spôsobuje narušenie dodávateľského reťazca
 • 29. januára Mnohí pracovníci už opustili továrne. Obchodní zástupcovia, inžinieri a vedúci pracovníci môžu zostávať ešte pár dní dlhšie
 • 2. februára: Všetci zamestnanci opustili továreň
 • 5. februára: Čínsky Silvester
 • 26. februára: Zamestnanci, väčšinou obchodní zástupcovia a niektorí inžinieri, sa začínajú vracať. Ostatní môžu mať predĺžené sviatky
 • 5. marca: Väčšina zamestnancov, vrátane pracovníkov montážnej linky, je späť v továrňach
 • 20. marca: Výrobný proces a predaj sa opäť obnovuje

 

6. Dôležité dáta ČNR

Na rozdiel od gregoriánskeho Silvestra, ktoré sa konajú každý rok v rovnaký dátum, začína a končí čínsky Nový rok v rôznej kalendárne dni.

Nižšie uvádzame zoznam kalendárnych dní pre ČNR na ďalších niekoľko rokov, nech si môžete včas objednať.

2019: 5. februára
2020: 25. januára
2021: 12. februára
2022: 1. februára
2023: 22. januára
2024: 10. februára
2025: 29. januára
2026: 17. februára
2027: 6. februára

 

7. Sú skutočne všetci dodávatelia počas čínskeho nového roka zatvorený?

Áno, všetky továrne sú počas tohto obdobia uzavreté. Bez výnimky. Požiadať dodávateľa, aby udržiaval výrobu počas ČNR, je rovnaký, ako mať požiadavku u nás na prácu cez Vianoce. Kým niektorí z nás to stále robia, nie je to niečo, čo by bolo možné štandardne očakávať.

8. Oslavujú ČNR všetky krajiny v Ázii?

Nie. Ázia je oveľa väčšia než len Čína. To znamená, že lunárny rok (čo je správny termín pre CNR) sa oslavuje vo Vietname a medzi čínskou komunitou v juhovýchodnej Ázii. To znamená, že je narúšená výroba iba v Číne a v menšej miere vo Vietname. Vietnam oslavuje Nový rok 16. februára, ktorý je ten istý deň ako v Číne.

 Odpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine  Viac:
  Android kapesni projektor projector Aliexpress Gearbest review SK
  Vreckový projektor H96-P DLP Android – GearBest recenzia

  Prezentujete radi fotky z dovolenky svojej rodine či priateľom? Chcete si občas pustiť film, ale nemáte v spálni televízii? Tak...

  Zavrieť