Nový zákon od roku 2021. Koniec lacným nákupom z Číny kvôli DPH?

Autor: Slovenský Aliexpress
sobota, 28 septembra, 2019

Komentáre: pridaj komentár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (9 580 hlasov, priemer: 4,98 z 5)
Loading...

Nakupovanie na Aliexpress je skvelé v tom, že tam kúpite super veci za veľmi nízku cenu. V posledných rokoch sa nakupovanie v Číne (Aliexpress, GearBest, eBay, DealExtreme) rozmohlo tak, že už ani pošta nestíha balíčky doručovať. Pre niektorých nakupujúcich sa stal Aliexpress takmer zábavnou drogou. Pokiaľ si dnes nakúpite tovar v hodnote do 22 eur, tak je oslobodené od DPH a ide mimo colníkov. Pozrite sa aké zmeny nás čakajú od roku 2021.

Nový zákon – zrušenie existujúceho oslobodenia od DPH v roku 2021

Každý členský štát v Európskej únii má stanovenú vlastnú výšku DPH. V Českej republike je základná DPH 21% a na Slovensku je to 20%. V prípade, že bola hodnota objednaného tovaru do 22 eur, tak ste sa platbe DPH a kontrole na colnici vyhli. EÚ však prišla s novými pravidlami, kde budete musieť platiť DPH aj u objednávok nižšie hodnoty ako 22 EUR. Táto novinka by mala byť platná od roku 2021 a vzťahuje sa na krajiny mimo EÚ. V súčasnej dobe si musí každý členský štát upraviť podmienky pre svoju krajinu. Ako budú vyzerať podmienky pre Slovensko ešte teda nie je úplne známe.

 

Predĺženie dodacej doby

Ďalšou nevýhodou nového zákona by bolo predĺženie dodacej doby tovaru. Predstavte si, koľko balíčkov z Číny denne dorazí do našej krajiny. A každý jeden balíček bude musieť prejsť Colnou kontrolou! Otázka je, kto colnú kontrolu zaplatí a koľko bude stáť? To všetko by ste sa mali dozvedieť až členské štáty tento nový zákon zakomponujú do svojho lokálneho práva.

 

Ako sa vyhnúť plateniu cla a DPH?

 1. objednávať z Európskych skladov – takto funguje napríklad v súčasnej dobe na GearBest alebo napríklad aj u niektorých predajcov na Aliexpress
 2. dohodnúť sa s predajcom, aby objednávku zaslal ako súkromná osoba so sprievodným listom, že sa jedná o darček

Čínske obchody sa určite budú snažiť vymyslieť spôsob, ako neprísť o svojich zákazníkov. Možno sa dočkáme nového centrálneho skladu aj od Aliexpress. Avšak s Aliexpress je situácia výrazne komplikovanejšia, než napr. u GearBest. Aliexpress je totiž prostredník pre milióny obchodníkov, ktorí využívajú jeho portál na predaj. Kdežto GearBest funguje napr. ako Alza.sk, ktorý je ako jeden predajca s vlastným skladom a tovarom. Budeme sa teda musieť nechať prekvapiť, čo pre nás naša vláda a predajcovia v Číne a na Aliexpress pripraví.

 

Nakúpte si už teraz

Ak sa Vám niečo páči a chcete sa vyhnúť plateniu DPH, tak si objednajte tovar už teraz. Samozrejme si nezabudnite pred nákupom pridať do prehliadača doplnok Aliexpress Superstar pre sledovanie histórie cien.

Celé znenie nového zákona nájdete priamo na stránkach Európskej únie.

 

Súčasnú situáciu CLÁ a DPH si prečítajte v tomto článku

>> Kedy sa platí CLO a DPH? <<

 

 Odpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine  Viac:
  Aliexpress-day-11.11.2019-nakupovani-slevy-cina-CZ-web
  11.11. Aliexpress Day 2019 – dôležité informácie o zľavách

  Deň 11.11. si v Číne zvolili ako taký anti-Valentínsky sviatok s názvom Singles day (Guanggun Jie). Je to nákupný deň,...

  Zavrieť