8 mýtov o nakupovaní na Aliexpress

4
100

Na internete koluje veľa mýtov o nakupováni na Aliexpress. Pozrime sa na tie najčastejšie. Zhrnuli jsem ich do 8 bodov.

 

  1. Nakupovanie na Aliexpress je nebezpečné

NIE. Nakupovanie na Aliexpress naozaj nie je nebezpečné. Je to stránka overená ľuďmi po celom svete a teda by si nedovolila vás obrať len tak o peniaze. Stačí ak si pred prvým nákupom pozriete videá v sekcii Ako nakupovať na Aliexpress. Tieto videá vás prevedú dôležitým začiatkom, vysvetlia vám základné pojmy a dajú tipy na bezproblémový nákup.

 

  1. Platenie kartou je nebezpečné

NIE. Platenie kartou na Aliexpress je rovnako (ne)bezpečné ako použitie karty v bankomate alebo vo vašom obľúbenom kamennom obchode. Pri použití karty je dôležité myslieť na pár základných pravidiel a to:

a) údaje z karty nikam ,okrem okna na zaplatenie, nezadávať

b) ak nechcete mať kartu stále pri sebe, založte si Alipay. Alipay je služba podobná Paypalu a vaše peniaze chráni. Netreba ale zabúdať na dobré zabezpečenie a kvalitné heslo – ide predsa o vaše peniaze

c)  na platenie na internete je najlepšie mať nastavené limity na internetové transakcie (je to služba ľahko ovládateľná cez váš internet banking), ktoré zabraňujú odcudzeniu vašich peňazí v čase, kedy váš účet na internové platby nepotrebujete

 

  1. Nákup na Aliexpress je zložitý, objednám si cez niekoho, kto za mňa všetko vyrieši

NIE. Nákup na Aliexpress je jednoduchý ako nákup kdekoľvek inde. S vytvorenými návodmi, napr. tuto Často kladené otázky o Aliexpress + odpovede to zvládne naozaj každý. Prevedú vás registráciou, výberom toho správneho tovaru, vysvetlia vám základné výrazy, ukážu ako tovar sledovať a taktiež ako napísať naozaj kvalitnú recenziu. Vyhnete sa možnosti, že vás človek, ktorého nepoznáte okradne o peniaze, prípadne s vami odmietne riešiť akékoľvek problémy s objednávkou alebo vám proste tovar vôbec nedodá. V prípade otázok či problémov nezabudnite navštíviť  aj Diskusné fórum, kde môžete priamo riešiť čokoľvek čo vám nie je jasné.

 

  1. Tovar je nekvalitný

NIE je to pravidlom. Aliexpress ponúka tovar od naozaj vysokej kvality až po naozaj nekvalitný tovar. Všetko závisí od výberu toho správneho predajcu. Výber tých najlepších predajcov ponúka práve Slovensky Aliexpress. Pri výbere dobrého predajcu  sa stačí orientovať jeho feedbackom, teda recenziami a recenziami daného produktu. Recenzie produktov v slovenskom alebo českom jazyku, vrátane reálnych fotiek nájdete na stránke Aliexpress – Reálne fotky a tiež na Alirecenze.cz. Objednávanie od predajcov bez recenzií je vaše vlastné riziko a môže, ale nemusí dopadnúť dobre. Každopádne vám Aliepxress v takýchto situáciách poskytuje podporu v podobe Buyer Protection (ochranny kupujúceho) a ak s tovarom aj napriek pozitívnym recenziám nie ste spokojný – môžte otvoriť spor.

 

  1. Musím ovládať jazyk

NIE. Aliexpress ako samostatná stránka nepodporuje slovenčinu. Aj napriek tomu si ale Aliexpress viete dať automaticky preložiť Google prekladačom. Je podstatné ale uporozniť, že tento preklad je strojový a bohužiaľ niekedy proste nedáva zmysel. Je preto dobré naučiť sa pár fráz, prípadne slovíčok, ktoré budete pri svojom nákupe najčastejšie potrebovať. Pre pohodlné čítanie recenzií v slovenčine či češtine alebo prehliadanie tovaru v slovenčine či češtine sme pre vás vytvorili  stránky CeskyAliexpress.cz a SlovenskyAliexpress.sk

 

  1. Poštovné je drahé

NIE. Väčšina tovaru sa posiela bez poštovného, tzv. Free shipping. Produkty, ktoré sú bez poštovného je možné vybrať pri vyhľadávaní a potom už len vyberať z nekonečných možností.  Príplatky sú len za doručenie kuriérom. Dôležité upozornenie – pri nákupe bižutérie je dobré venovať pozornosť celej stránke daného produktu, nakoľko sa tam môže nachádzať informácia o minimálnej výške objednávky alebo o výške poštovného v prípade, ak minimálna objednávka nie je dodržaná.

 

  1. Veľkosti nikdy nesedia

NIE je to pravidlom. Čínske veľkosti sa naozaj líšia od tých európskych a je dobré to mať na pamäti. Je dôležité pri každom tovare hľadať veľkostnú tabuľku s mierami pre dané veľkosti. Tovar na Aliexpress je šití ručne a teda každý predajca ponúka vlastnú veľkostnú tabuľku. Venujte jej pozornosť, rovnako ako aj recenziám (Alirecenze.cz), ktoré napovedia či reálne miery s tabuľkou sedia, prípadne ako sedia miery reálne. Taktiež sa nezabudnite zastaviť na stránke – Aliexpress – Reálne fotky, ktorá pre vás začala zhromažďovať a uverejňovať reálne fotky a videá.

 

  1. Tovar nevyzerá ako na fotke

NIE je to pravidlom. Základ je vyberať si predajcov s reálnymi fotkami tovaru, prípadne si reálne fotky pohľadať v recenziách alebo na internete. Takto budete mať lepšiu predstavu toho, čo vás čaká a vyhnete sa sklamaniu. Predajcovia vedia, že fotka predáva a preto sa vás snažia nalákať na čo najlepšie fotky. Predajcovia, ktorí sú solídni nemajú problém reálnu fotku hneď uverejniť. Predajcovia, ktorí sa reakcií na reálne fotky boja – sú väčšinou ochotní reálnu fotku poslať na požiadanie (ak teda predajca reálnu fotku nemá hneď uvedenú – skúste ho krátkou správou požiadať o reálnu fotografiu tovaru). Predajcovia, ktorí vám nie su ochotní poslať ani po požiadaní reálnu fotku tovaru, sú naozaj nesolídni a teda od nich tovar radšej neobjednávajte.

8 mytu o nakupovani na Aliexpress

 

 

Ak vám tento článok pomohol alebo máte nejakú otázku, napište komentár pod týmto textom. Pripravujeme pre vás ďalšie články, ktoré vám pomôžu priblížiť svet Aliexpress a nekonečných nákupných možností. Nebojte sa toho a smelo do nakupovania. Ďalej by Vás mohli zaujímať tieto články Značkový tovar na Aliexpress – Triky, ako ho vyhľadať alebo Púzdra, kryty a obaly na mobil z Aliexpress

 

Danka Wawreková

0/5 (0 Reviews)

4 KOMENTÁRE

  1. Slovenčinu podporuje, inak plne súhlasím. Všetci predajcovia sú tiež len ľudia a nájdu sa podvodnici, ja som zle nakúpila niektoré semiačky, vyrástla mi datelina či zemiaky namiesto plamienkov a iného. Takže semiačka nedoporučujem veľmi a ak tak iba v originál balení.

    • Zamienate si moznost prelozit stranku automaticky cez google a moznostou nastavit stranku v slovencine 🙂 Aliexpress je ponukany v 5 jazykov – anglictina, rustina, portugalstina, spanielcina a indicky jazyk Bahasa – v tychto jazykov je Aliexpress priamo rucne prelozeny a teda tento preklad dava zmysel a je 100% spravny. Zatial co slovencina je doplnkova moznost sluzby Google (mozte si vsimnut pri vybere jazyka male logo sluzby google) a tento preklad je strojovy a v mnohych pripadoch tazko zrozumitelny. Ak prelozite slovo „ship“ bez toho aby ste poznali kontext – vyjde vam slovo lod – to je ten automaticky google preklad. Ak to prelozite rucne a teda chapete aj kontext – moze vam vyjst uplne slovo – napriklad – poslat 🙂 Ale dakujem za upozornenie, mam pocit,ze som vetu nesformulovala celkom spravne, resp. z nej nie je celkom jasne ako som to myslela. PS: o semiackach som zatial nepocula vela pozitivneho, ale nasli sa aj pozitivne skusenosti. Zarucene viem o pani, ktorej rastu melony 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno