Slovenská pošta uzavrela dohodu s Českou poštou ohľadom zásielok z Aliexpress – už nebudete musieť doplácať DPH a poplatky pošte

6
302

Česká pošta nadviazala spoluprácu s Aliexpress už na konci roku 2020. Informovali sme o tom v článku Zásielky do 10 dní, žiadne clo ani DPH. Česká pošta začala spolupracovať s Aliexpress. Situáciu následne skomplikoval koronavírus a nový Európsky zákon o zmene DPH z tretích krajín. Tento zákon je platný na Slovensku a všetkých štátoch EÚ od 1.7.2021. Všetky informácie k novému zákonu nájdete tu.

Slovenská pošta uzavrela dohodu s Českou poštou ohľadom zásielok z Aliexpress na konci roka 2021. Písali sme o tom v článku Slovenská pošta plánuje dohodu s Aliexpress o doručovaní zásielok. Už koncom januára 2022 by mali občania Slovenska vidieť zmenu v doručovaní zásielok z Číny.

NOVINKA: Vyfiltrujte si dopravu Aliexpress Standard alebo Saver Shipping. Viac informácií tu v článku 60. Ako vyfiltrovať produkty s dopravou Aliexpress Standard alebo Saver shipping na Aliexpress.

 

Doručovanie zásielok priamo adresátovi bez ďalších poplatkov

Z našich článkov viete, že Aliexpress sa zaregistroval do IOSS. Tzn., že platíte DPH už pri nákupe na Aliexpress. V ČR ale aj na Slovensku by už od Vás nikto nemal požadovať ďalšiu platbu DPH za tovar do 150 EUR, ktorý ste si nakúpili na Aliexpress. Bohužiaľ prax v Čechách aj na Slovensku je iná, a to aj z dôvodu nesprávnej voľby dopravy pri nákupe. To by sa však malo zmeniť.

Vyhnúť sa poplatkom pošty a opätovnej platbe DPH ide jednoducho správnym výberom dopravy. Z akej dopravy môžete vyberať popisujeme v článku 57. AliExpress Saver Shipping vs AliExpress Standard Shipping: Aké sú rozdiely medzi týmito dvoma spôsobmi prepravy?.

„Zásielky, ktoré budú na Slovensko prichádzať na základe tejto dohody, pôjdu priamo do prepravy k adresátom. Slovenská pošta tak zníži množstvo zásielok, ktoré by vyžadovali manipuláciu na colno-deklaračnom oddelení,“ popisuje vedúca odboru komunikácie a marketingu Slovenskej pošty Jana Lukáčová.

 

Nezabudnite vyskúšať pomocníka pri nakupovaní Aliexpress Superstar, ktorý dokáže zobraziť históriu cien, preložiť stránky do slovenského jazyka, vyhľadávať produkty podľa obrázku, vyhľadať rovnaké produkty od rôznych predajcov a mnoho ďalšieho.

Prihláste sa na odber noviniek

Prihlásenie na odber noviniek

alebo notifikáciu na webe (zvonček v právom spodnom rohu), nech sa o nových informáciách hneď dozviete.

Pokiaľ sa chcete poradiť s ostatnými nakupujúcimi na Aliexpress, tak sa pridajte do skupinky na Facebooku ALIEXPRESS – slovenská poradňa, skúsenosti, rady a tipy. Budeme radi, ak sa s nami podelíte o Vaše skúsenosti so zásielkami z Aliexpress. Napíšte nám váš názor dole pod článok do komentárov.

 

Aké sú Vaše skúsenosti s doručovaním zásielok z Aliexpress?
0/5 (0 Reviews)

6 KOMENTÁRE

  1. Prosim, viete zistiť, kedy toto zacne platit? Myslela som si, ze si uz nemusim davat pozor ake vyberiem postovne a dnes 15.3.2022 som zase musela zaplatit poplatok 2€ poste za colne konanie. Objednavala som 7.2.2022 (cez china post registered air mail)

  2. Škoda že to v praxi nefunguje. Objednávka 15.02 dorazila 15.03 a bolo treba platiť pre poštu 2 eur. Máme dohodu čo nefunguje. A môžme sa ťešiť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno