Zdražia sa Vám balíčky z Aliexpress a Číny? Nový Colný kódex od 1.5.2016

Autor: Slovenský Aliexpress
piatok, 27 septembra, 2019

Komentáre: 2 komentáre.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdiček (514 hlasov, priemer: 5,00 z 5)
Loading...

Od 1.5.2016 nadobudne účinnosť nový colný kódex. Vyjadrenie colnej správy o odbavovanie zásielok si môžete prečítať v ich článku – Nákupy cez internet od 1.5.2016. Na internete prebiehajú diskusie o tom, že sa bude platiť clo už od 1 centu. Je tomu ale naozaj tak?

Predraží sa mi od mája nakupovanie v Číne?

NIE, nepredraží. Nový colný kódex má zabrániť podvodom, preto budú kontroly balíčkov prísnejšie. Ten, kto nakupuje v Číne už dlhšiu dobu, tak sa s predajcom dohovoril, aby mu na balík napísal „Gift“. To malo colníkmi presvedčiť, že sa jedná o darček a teda by ste sa vyhli platbe DPH. Teraz Vám dohoda s predajcom stačiť nebude. Ako ďalšie zmenu colná správa uvádza, že sa k hodnote zásielok prichádzajúcim z krajín mimo Európskej únie bude novo započítavať aj poštovné. Tu je rozpis platieb podľa cien balíčkov.

aliexpress novy-colny-kodex-1-5-2016-zdrazia-sa-vam-balicky-aliexpress

Darček – ak ide o darček z krajiny mimo EÚ a nepresahuje hodnotu 45 eur, tak je oslobodený od platby DPH. Musíte, ale doložiť, že sa naozaj jedná o darček. A darca musí byť fyzická osoba. Poslednou podmienkou je, že tovar nesmie byť obchodného charakteru. Budete musieť doložiť, že ste za darček naozaj neplatili.

Balík do 22 eur – neplatíte nič

Balík nad 22 eur do 150 eur – platíte DPH (20% z ceny tovaru vrátane poštového poplatku) + poplatok za spracovanie a zastupovanie poštou alebo kuriérskou spoločnosťou

Balík nad 150 eur – platíte CLO + DPH + poplatok za spracovanie a zastupovanie poštou alebo kuriérskou spoločnosťou

V prípade objednávky nad 150 eur sa ako prvý údaj počíta CLO a teda sa mení spôsob počítania DPH! Detailné informácie najdete v tomto odkaze.

 

Čo sa teda bude presne meniť od 1.5.2016 ?

Povinnosti okolo CLA a DPH ostanú teda rovnaké, ale po novom k nim pribudnú ďalšie. Ak budú v objednanom balíku aj výrobky, ktoré podliehajú dohľadu verejných orgánov, bude sa vyžadovať ich povolenie.

Napríklad, ak si niekto v minulosti kupoval zbrane na paintball alebo luky, mohol ich doviezť na slovensko bez akejkoľvek licencie či sprievodného zbrojného listu. Po novom bude musieť predložiť aj platnú licenciu, ktorú vydáva ministerstvo hospodárstva.

Podobne to je aj s liečivami, ktoré po novom bude vyžadovať povolenie. Je však otázne, ako to bude fungovať a koľko to bude stáť. K dispozícii nie je ani zoznam výrobkov, na ktoré treba povolenie. Štátny ústav pre kontrolu liečiv či Slovenská obchodná inšpekcia nevedeli povedať, či budú vydávať nové podklady.

Nemusíte sa teda báť objednávať z Aliexpress, tento colný kódex má iba zabrániť podvodom, ktorých v poslednej dobe pribudlo. Určite sa pozrite na články Clo a DPH na Aliexpress a na Colnica a Aliexpress – otázky a odpovědi.

A aby pre Vás bolo nakupovanie na Aliexpress čo najjednoduchšie, tak odporúčame stránky www.AliRecenze.cz . Môžete tam pridávať recenzie na tovar zakúpený na Aliexpress . Už teraz tam nájdete cez 1000 recenzií od ostatných nakupujúcich. Ďalej je tu pre Vás pripravená rozsiahla diskusia o Aliexpress. Nemusíte sa báť na čokoľvek opýtať 🙂 Ak hľadáte overených predávajúcich a tovar, tak tie nájdete v sekcii produkty na www.SlovenskyAli.sk . Pre ďalšie super tipy a vychytávky o nakupovaní na Aliexpress sa pridajte na FB stránku Aliexpress – reálne fotky & Inspiration. A ak Vám nesadla veľkosť objednaného oblečenia alebo ste si iba objednali väčšie balenie doplňkov do domu, tak ich predajte na Aliexpress BAZARU na stránke www.AliManiacky.sk.


Počet komentárov: 2Odpovedať

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aliexpress slovensky, recenzie, skúsenosti, nakupovanie z číny

Slovenský Aliexpress - v slovenčine    Viac:
    aliexpress bazár sk
    Aliexpress BAZÁR – predaj, nákup, výmena na AliManiacky.sk

    Nakupovanie na Aliexpress je zábava, ale niekedy sa stane, že Vám objednaný oblečenie veľkostne nesadne. Takže Váš tovar chcete predať....

    Zavrieť